Skip to main content
Jego byly czerwone maki

Ta książka opowiada o życiu i karierze artystycznej Gwidona Boruc­­­kiego  – pierwszego wykonawcy pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”, do której słowa napisał Feliks Konarski (Ref-Ren), a muzykę skomponował Alfred Schütz. Borucki zaśpiewał ją wraz z zespołem Czołówki Rewiowej Ref-Rena dla żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich – zdobywców Monte Cassino. Przed wojną artysta występował w „Cyruliku Warszawskim”. Zadebiutował w filmie epizodem młodego lekarza w obrazie Michała Waszyńskiego „Profesor Wilczur”. Z „Polską Paradą” 2. Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa przeszedł podczas wojny szlak od Persji przez Irak, Palestynę i Egipt do Włoch. W 1945 zamieszkał w Londynie. Jako Guido Lorraine zagrał w ponad 40 filmach. Występował w rewiach, w komediach muzycznych i w operetkach. Nagrywał płyty. W 1959 osiedlił się w Australii. Założył agencję artystyczną i  australijską filię ZASPu. Prowadził własny program telewizyjny i organizował występy dla Polonii australijskiej.

Książkę zamówić można na platformie AMAZON.

Autorka z Gwidonem Boruckim w domu artysty przy 8 Dean Avenue w dzielnicy Mont Waverley w Melbourne. Jedno z ostatnich wspólnych zdjęć. Fot. Diana Poskuta-Włodek.

CZERWONE MAKI NA MONTE CASSINO

Legendarna pieśń, upamiętniająca zdobycie przez polskie oddziały ruin włoskiego klasztoru, skąd Niemcy blokowali siły alianckie w drodze na Rzym. Powstała na kilka godzin przed jego zdobyciem, w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, w pobliskiej bazie wojskowej. Autorem słów był Feliks Konarski, melodii – Alfred Schütz, a Gwidon Borucki jej pierwszym wykonawcą. 
Gwidon Borucki opowiada jak doszło do pierwszego wykonania pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino. Z archiwum Bogumiły Żongołłowicz
Prymka (zapis nutowy melodii) „Czerwone maki na Monte Cassino”. Muzyka Alfred Schütz. Z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.
Słowa pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Autor Feliks Konarski (Ref-Ren). Z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

Czeerwone maki
Zdjęcie z belgijskiego pisma „Le Patriote Illustré” z 15 XII 1946, na którym utrwalono prawykonanie pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Od lewej: Alfred Schütz (przy fortepianie), nn, Gwidon Borucki (przy mikrofonie), Feliks Fabian, nn, Renata Bogdańska, Nina Oleńska, Filip Ende, nn.